Veterináři loni uložili pokuty za 21,3 milionu korun, předloni byly sankce 33 mililonů korun

Státní veterinární správa (SVS) loni uložila pokuty za 21,3 milionu korun a zjistila kolem 3600 přestupků. S ohledem na jiné problémy podnikatelů veterináři v některých případech pokuty snížili. Předloni uložené sankce činily 32,9 milionu korun. Veterinární dozor byl loni jedním z nejnáročnějších za dobu fungování správy. Do izolace kvůli koronavirové nákaze se dostalo 240 zaměstnanců, ve srovnání s rokem 2020 to byl dvojnásobný počet. Izolace se tak týkala zhruba pětiny všech pracovníků SVS, 54 procent zaměstnanců přitom nemůže s ohledem na pracovní náplň využívat práci z domu. Na tiskové konferenci to dnes řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Počet kontrol u potravin živočišného původu loni meziročně klesl o čtyři procenta na 39 500. Před pandemií koronaviru jich inspektoři SVS provedli zhruba o pětinu více. Zásadním úkolem v této oblasti je prohlídka zvířat a masa na jatkách. Kvůli izolacím, karanténám a dalším omezením se této práce museli chopit lidé z jiných méně důležitých činností. "Podařilo se nám zajistit, že žádná jatka v ČR nemusela pozastavit nebo ukončit svoji činnost z důvodu, že bychom jim nedodali úředního veterinárního lékaře," uvedl ředitel odboru veterinární hygieny a veřejného zdraví SVS Jan Váňa. V případě kontrol welfare, tedy dobré pohody zvířat, veterináři loni provedli 6500 kontrol, proti roku 2020 o tři procenta méně. U hospodářských zvířat procento zjištěných závad kleslo z 21 procent na 19, u zájmových zvířat zůstalo na předloňské úrovni 30 procent. Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení zvířete proti úniku, opuštění zvířete nebo nevhodné způsoby uvazování. Veterináři předali obcím s rozšířenou působností 476 podnětů na porušení předpisů ochrany zvířat. Policii ČR inspektoři předali pět podnětů pro podezření ze spáchání trestného činu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down