Veterináři loni zjistili nedostatky ve čtvrtině chovů v Olomouckém kraji

Veterinární inspektoři loni v Olomouckém kraji zjistili různé nedostatky zhruba ve čtvrtině kontrolovaných chovů hospodářských a zájmových zvířat. Státní veterinární zpráva (SVS) za tyto prohřešky, které se týkaly i nevhodných životních podmínek pro zvířata, uložila 106 pokut, podala 27 podnětů a odborných vyjádření a zaslala sedm návrhů na zvláštní opatření obcím s rozšířenou působností.

"Ve dvou zvlášť závažných případech jsme podali podnět policii pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat," řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal.

V chovech hospodářských zvířat inspektoři SVS loni v Olomouckém kraji provedli 152 kontrol, ve 27 případech zjistili porušení předpisů pro chov zvířat. Mezi nejčastější prohřešky patřila chybějící evidence hospodářství, neoznačování zvířat či neohlášení změn ve stavu chovaných zvířat. "Následovala porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jednalo se o nevhodné podmínky ustájení, absenci přístřešků proti nepříznivým klimatickým podmínkám či přítomnost zraňujících předmětů v prostorách výběhů," uvedl Zatloukal. V některých chovech inspektoři zjistili nedostatečnou výživu hospodářských zvířat a péči o ně.

Na chovy zájmových zvířat bylo v roce 2022 v kraji zaměřeno 192 kontrol, z nichž 67 odhalilo porušení pravidel. Z celkového počtu kontrol bylo 138 neplánových, kdy inspektoři do terénu vyrazili na základě podnětu občanů či sdružení. "Nejčastější porušení se týkala zejména zajištění vakcinace psů proti vzteklině, absence čipů, nevhodných podmínek chovu a zanedbání péče o zvířata," podotkl Zatloukal. Počty podnětů od obyvatel se podle něj každoročně zvyšují. "Často se ale jedná o podněty neopodstatněné, které souvisí s občanskoprávními spory sousedů," řekl Zatloukal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down