Veterináři na Táborsku prověřili chovy kvůli ptačí chřipce

Veterináři včera zkontrolovali drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Prošli 21 chovů, nikde se nákaza neobjevila. Kontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, výsledek jednoho ze vzorků dostanou zřejmě dnes večer. Veterináři zkontrolovali i dva chovy na Písecku. Za Státní veterinární správu (SVS) to sdělili Petr Majer a ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Veterináři vytvoří soupis chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, kontrolují i komerční chovy. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou. V tříkilometrovém ochranném pásmu musí obce do 29. ledna provést soupis chovaných ptáků. "Dělali jsme kontroly všech vytipovaných chovů v Dlouhé Lhotě, naši inspektoři obcházeli chovy, prošli jich jedenadvacet, nezjistili nikde žádné závady, klinický stav byl posouzený jako dobrý," řekl Kouba. Z komerčních chovů kontrolovali státní podnik Mezinárodní testování drůbeže (MTD) v obci Ústrašice, který je od ohniska nákazy asi osm kilometrů. Firma posílila preventivní opatření. "Uzavřeli jsme celý areál, všechny brány jsou zavřené a udělali jsme opatření, že nikdo neohlášený by se neměl do areálu dostat," uvedl to ředitel podniku Jan Tyl. MTD chová asi 940 hus, 20 000 nosnic a zhruba 10 000 kuřat. Podle Kouby je výhodou, že řada chovů je teď prázdná. Firma Tagrea z táborské části Čekanice má kapacitu kolem půl milionu brojlerů na výkrm. Jde o třítýdenní cykly. "V současné době je to prázdné, připravují naskladnění 9. února, přes 400 000 až 500 000 kusů brojlerů. Chov je tam na velice dobré úrovni," řekl Kouba. Na Písecku, kde se ptačí chřipka letos prokázala poprvé, zkontrolovali veterináři dva komerční chovy. Jeden patří firmě Agpi, kde je asi 140 000 nosnic. Firma při kontrole zrovna vyskladňovala asi 18 000 nosnic na konci snášky. Haly druhého chovu v regionu, ve Smetanově Lhotě, kde se chovají kachny, jsou teď prázdné. Ani v jednom případě se nákaza neprokázala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down