Veterináři podají trestní oznámení na majitele jatek v Hraběticích

Státní veterinární správa podá trestní oznámení na majitele jatek v Hraběticích na Znojemsku kvůli podezření z páchání trestného činu týrání zvířat. Reagovala tak na záběry aktivistů ze spolku Zvířata nejíme z minulého týdne, na nichž zaměstnanci jatek při vykládce z nákladních aut do prasat či krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu. Loni v říjnu veterináři zjistili na jatkách závažné hygienické nedostatky a provoz byl v listopadu na několik týdnů pozastaven, řekl mluvčí veterinářů Petr Majer.

Majitelem jatek je firma Intramo Znojmo a její majitel minulý týden pouze po telefonu řekl, že jde o dva roky staré záběry a že vše je vyřešeno. Představit se nechtěl a posléze zavěsil.

Veterináři zvažovali nejprve podání podnětu pro porušení zákona na ochranu zvířat. "Ale došli jsme k rozhodnutí, že intenzita porušení legislativy je vyšší a mohla by naplňovat skutkovou podstatu trestného činu," vysvětlil Majer. Porušení legislativy, které by bylo důvodem pro podání podnětu obci s rozšířenou působností či dokonce trestního oznámení, se dosud při veterinárním dozoru nezjistilo.

Na velkých jatkách obvykle bývá stálý veterinární dozor. Hrabětická jatka však patřila k menším a jejich provoz nebyl pravidelný, proto zde stálý dozor nebyl. Aktivisté minulý týden před jatkami protestovali proti hrubému zacházení se zvířaty, sešlo se jich přes 20.

Spolek Zvířata nejíme dlouhodobě usiluje o to, aby byly povinně na všech jatkách zavedené kamerové systémy, které by sice vždy nezabránily hrubému chování zaměstnanců, ale jejich chování by bylo pod veřejnou kontrolou. Petice, kterou mohou lidé podepisovat, má aktuálně 24 tisíc podpisů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down