Veterináři potvrdili deváté ohnisko ptačí chřipky

Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky, letos deváté. V hospodářství bylo šest slepic. Čtyři uhynuly, zbylé veterináři utratili. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Chovatel z Mladoboleslavska oznámil krajské veterinární správě úhyn čtyř ze šesti slepic. "Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. V hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly v souladu s legislativou utraceny," uvedl Vorlíček. Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 000 nosnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down