Veterináři potvrdili třetí ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji

Veterináři potvrdili v Česku třetí ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji. Jde o nekomerční malochov v Sedlečku u Soběslavě na Táborsku. Uhynuly tam dvě husy a čtyři kachny. V chovu je 44 kusů drůbeže, která bude utracena ve čtvrtek. Zároveň se potvrdila choroba u volně žijící labutě a kachny na vodní nádrži Jordán v Táboře. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. V Česku je tak už osm ohnisek této choroby, která zasahuje hlavně drůbež.

Podobných malých chovů pro vlastní potřebu je ve vesnici hodně. Řekl to majitel nakažené drůbeže Václav Čechtický. V dozorovém pásmu jsou podle veterinářů i komerční chovy, počty ptactva v nich zjišťují. Chovatel Čechtický má deset hus, dvacet kachen a zhruba deset slepic.

Jak uvedl starosta Sedlečka Vlastimil Bočánek, Čechtický chová drůbež jen pro své účely a drůbež má venku na dvoře. Létají mu tam kachny, a tak si myslí, že mu přinesla ptačí chřipku. Jinak v Sedlečku žádný jiný úhyn není, řekl starosta.

Zároveň byla potvrzena choroba u volně žijící labutě a kachny na vodní nádrži Jordán v Táboře. Mimořádná opatření tam veterináři nechystají.

V Jihočeském kraji dosud veterinární správa potvrdila dvě ohniska ptačí chřipky. První se objevilo v minulém týdnu v Chotčinách na Táborsku, kde museli veterináři zlikvidovat pět desítek kusů drůbeže, druhé v Libějovicích na Strakonicku, kde 17. ledna utratili 86 kusů drůbeže u chovatele, jenž se stará přibližně o 130 kusů drůbeže, 51 slepic a 35 kachen. Další ohnisko je v rakouském Gmündu v těsném sousedství Českých Velenic na Jindřichohradecku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *