Veterináři povolili odchyt divočáků do šesti klecí z osmi, myslivci při odstřelu zatím neuspěli

Veterináři ke včerejšímu dni povolili odchyt divočáků u šesti z osmi klecí, které jsou rozmístěny v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Další vydaná povolení by měla následovat v nejbližších dnech. Myslivci však prozatím do klecí vybavených fotopastmi žádného divočáka neodchytili. Uvedl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

V okolí klecí nainstalovaných v takzvané červené zóně na okrajích polí, případně v lese, myslivci zakrmují, aby divočáky na místo přilákali. Zařízení jsou dlouhá tři metry, široká dva metry a mají výšku asi 1,6 metru. Chytit se do nich může i několik divokých prasat najednou. Za každého odchyceného divočáka dostanou myslivci 4000 korun.

V pondělí veterináři povolili v ohnisku nákazy také odstřel divočáků. Myslivci však v oblasti dosud žádné divoké prase neulovili.

Odstřel divokých prasat zajišťují proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou v průběhu 24 hodin lovit pouze tři lidé. Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se populace divočáků zklidnila. V ohnisku nákazy mohou lovit pouze dospělé kusy. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat a poté skončí v kafilerii.

Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy platí zákaz vstupu. Na jeho dodržování od pondělí dohlížejí členové myslivecké stráže.

Africký mor prasat veterináři k dnešku potvrdili u 97 ze 132 nalezených uhynulých divočáků v ohnisku nákazy. Od 17. července odlovili myslivci v území intenzivního lovu ve Zlínském kraji a okolních regionech 3600 divokých prasat.

Myslivci střílejí divočáky také v takzvané zelené zóně, tedy v oblasti zlínského okresu mimo ohnisko nákazy. Dosud na tomto území podle Majera odlovili 460 kusů černé zvěře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down