Veterináři ke včerejšímu dni povolili odchyt divočáků u šesti z osmi klecí, které jsou rozmístěny v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Další vydaná povolení by měla následovat v nejbližších dnech. Myslivci však prozatím do klecí vybavených fotopastmi žádného divočáka neodchytili. Uvedl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.
V okolí klecí nainstalovaných v takzvané červené zóně na okrajích polí, případně v lese, myslivci zakrmují, aby divočáky na místo přilákali. Zařízení jsou dlouhá tři metry, široká dva metry a mají výšku asi 1,6 metru. Chytit se do nich může i několik divokých prasat najednou. Za každého odchyceného divočáka dostanou myslivci 4000 korun.
V pondělí veterináři povolili v ohnisku nákazy také odstřel divočáků. Myslivci však v oblasti dosud žádné divoké prase neulovili.
Odstřel divokých prasat zajišťují proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou v průběhu 24 hodin lovit pouze tři lidé. Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se populace divočáků zklidnila. V ohnisku nákazy mohou lovit pouze dospělé kusy. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat a poté skončí v kafilerii.
Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy platí zákaz vstupu. Na jeho dodržování od pondělí dohlížejí členové myslivecké stráže.
Africký mor prasat veterináři k dnešku potvrdili u 97 ze 132 nalezených uhynulých divočáků v ohnisku nákazy. Od 17. července odlovili myslivci v území intenzivního lovu ve Zlínském kraji a okolních regionech 3600 divokých prasat.
Myslivci střílejí divočáky také v takzvané zelené zóně, tedy v oblasti zlínského okresu mimo ohnisko nákazy. Dosud na tomto území podle Majera odlovili 460 kusů černé zvěře.*