Veterináři představí v EK výjimečné očkování hus proti ptačí chřipce

Veterináři představí v nejbližší době Evropské komisi (EK) zprávu o loňském očkování 800 hus proti ptačí chřipce v jihočeských Nových Hradech. Bylo to první očkování proti nákaze v komerčním chovu v ČR, ojedinělé i v Evropě. Podobná vakcinace je v EU zakázaná, veterináři museli získat výjimku pro očkování geneticky důležitého chovu. Uvedl to řekl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. V Nových Hradech je jediný šlechtitelský chov hus v Česku s víc než padesátiletou tradicí.

S ptačí chřipkou souvisí ještě jiný problém. Kvůli loňskému výskytu nákazy na mnoha místech nemá ČR status země bez ptačí chřipky, což omezuje obchod s drůbeží. "Jako republika budeme žádat Evropskou komisi o statut země prosté ptačí chřipky. Má to obrovský vliv na obchod. Řada třetích zemí, kam vyvážíme drůbeží produkty nebo násadová vejce, tyto výrobky nepřijme, pokud se u nás vyskytuje onemocnění, které by si tam mohly zanést," řekl Kouba.
V Bruselu také veterináři přiblíží, jak loni očkovali novohradské husy. V EU lze jen nouzově očkovat geneticky vzácná zvířata. Běžné chovy nikoli; třeba výkrm brojlerů trvá asi 35 dní, za tu dobu se ani nevyvinou protilátky, jak uvedli veterináři. Loni museli pro novohradské husy vyjednat výjimku jako pro geneticky významný chov. Postupně je očkovali třemi dávkami. Očkování v chovu je novinka, některé evropské státy zatím vakcinovaly jen zvířata v zoo.
"Byl to výjimečný stav, takzvaná nouzová vakcinace. Vakcína byla původně určená pro hrabavou drůbež, pro kura domácího. Museli jsme udělat test asi na 30 husách a dvě hodiny pozorovat, jestli nemají šok. Byla to první vakcinace v naší republice, výjimečná i v Evropském společenství. Vzhledem k tomu, že vakcinace drůbeže byla předmětem jednání veterinárních autorit v Praze při českém předsednictví EU, bude ještě další jednání v Bruselu," řekl Kouba.
V chovu Rybářství Nové Hrady se nákaza prokázala v listopadu 2021. V chovném hejnu bylo kolem 5000 ptáků včetně kachen, veterináři museli zlikvidovat asi 4100 z nich. Loni očkovali proti ptačí chřipce čtyři tamní hejna hus, 818 ptáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 8MB (1.6% of 500MB)