Veterináři ruší zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorech kvůli ptačí chřipce

Státní veterinární správa (SVS) ruší mimořádná opatření v souvislosti s ptačí chřipkou, která zakazovala chov drůbeže ve venkovních prostorech. Vyhlásila je ke konci loňského listopadu. Nákazová situace je v České republice i v zahraničí v současné době stabilizovaná. Chovatelé by měli ale nadále dodržovat pravidla biologické bezpečnosti, především snížit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. Sdělil to mluvčí SVS Petr Vorlíček.

V tuzemských chovech drůbeže veterináři letos potvrdili osm ohnisek ptačí chřipky. Nákaza se prokázala také u volně žijících ptáků, konkrétně labutí, a to ve dvou krajích. Od února lze v Evropě podle Vorlíčka pozorovat zlepšení. V lednu bylo potvrzeno 323 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, 250 případů se týkalo Francie a chovů kachen na výkrm. V únoru veterináři zjistili 62 ohnisek, nejvíce jich bylo stále ve Francii. V sousedních státech ČR je situace v chovech drůbeže stabilní, uvedl Vorlíček. Chovatelé drůbeže by v rámci prevence zavlečení nákazy měli dbát hlavně na zasíťování oken a větracích otvorů, zastřešení nebo úplně omezení výběhů před volně žijícími ptáky. ,,Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Především v komerčních chovech patří mezi další opatření zákaz vstupu nepovolaných lidí do hal, jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů nebo aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu. Podstatné je také vedení evidence o chovu drůbeže, aby v případě zvýšeného úhynu drůbeže či snížené užitkovosti mohla být bezodkladně informována příslušná krajská veterinární správa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down