Veterináři ukončili omezení v Horní Cerekvi, kde byla ptačí chřipka

Veterinární správa ukončila mimořádná opatření vydaná 19. února po potvrzení ptačí chřipky v jednom chovu v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Informovala o tom na úřední desce. Vzorky odebrané namátkově veterináři v dalších chovech byly negativní a nebyly tam ani podezřelé úhyny ptáků, řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka.

Chovatelé by podle ředitele ale měli být dál opatrní, i když už nemusí mít drůbež zavřenou. Měli by hlavně bránit kontaktu s volně žijícími ptáky. "Doporučujeme, aby krmili a napájeli zvířata v uzavřeném prostoru pod přístřeškem, aby nedošlo zejména ke kontaktu s vodní drůbeží," uvedl Vejmelka. Na možná rizika v souvislosti s ptačí chřipkou podle něj veterináři už dřív upozornili starosty obcí i jinde v kraji.
Na farmě v Horní Cerekvi nechali veterináři kvůli potvrzení nákazy utratit přes 300 kusů drůbeže 20. února. Farma chovala kachny, husy, krůty a slepice. Veterinární správa pak kolem místa výskytu nákazy vymezila desetikilometrové pásmo dozoru a ochranné tříkilometrové pásmo. Před týdnem už opatření zmírnila.
V Horní Cerekvi šlo o šesté letošní ohnisko ptačí chřipky v zemi a zatím jediné letošní na Vysočině. V ČR bylo letos onemocnění poprvé potvrzeno 21. ledna u dvou uhynulých labutí na rybníku na Písecku. O den později se objevilo ohnisko chřipky v malochovu drůbeže na Táborsku a choroba se dál šíří. Do minulého týdne postihla většinou malé chovy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down