Veterináři určili podmínky i pro vstup psů a koček z Ukrajiny do ČR bez majitele

Z Ukrajiny do České republiky přibývá podle veterinářů dovozů psů a koček bez majitele. Státní veterinární správa (SVS) minulý týden upozorňovala na riziko zavlečení vztekliny a dalších nebezpečných nákaz do ČR a dovoz zvířat neznámého původu nedoporučovala. Nyní stanovila závazné podmínky pro vstup těchto zvířat do země. Podobně jako v případě příchodu s majitelem pro ně bude platit například desetidenní karanténa. SVS to uvedla v tiskové zprávě.

Psi, kočky a fretky dovezené z Ukrajiny bez majitele budou muset zůstat v karanténě. Člověk za ně zodpovědný je tak bude muset mít pod stálým dohledem a má povinnost zamezit kontaktu s jinými zvířaty. Dále bude platit povinnost u zvířat do 48 hodin od vstupu do ČR zajistit vyšetření soukromým veterinářem, který zjistí, zda nevykazují příznaky infekčního onemocnění. Vyšetření bude třeba zopakovat mezi pátým a desátým dnem karantény.
Zvíře bez mikročipu bude muset veterinář mikročipem označit, vystavit doklad o provedeném vyšetření a očkovací průkaz, případně tzv. petpas, s číslem mikročipu. Nejpozději do tří pracovních dnů bude nutné formulář s údaji o zvířeti předat příslušné krajské veterinární správě.
Pokud zvíře v rámci desetidenní karantény poraní člověka, uhyne, nebo se u něj projeví příznaky onemocnění, zajistí člověk za něj zodpovědný bez odkladu vyšetření zvířete soukromým veterinárním lékařem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down