Veterináři utratili drůbež v malochovu v Ronově

Veterináři dokončili likvidaci malochovu drůbeže v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku, kde byl ve středu potvrzen výskyt ptačí chřipky. Zvířata usmrtili injekcemi, poté je odvezli do asanačního podniku, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Ve tříkilometrovém pásmu ochrany se také provede soupis chovů, v nichž je zakázán přesun drůbeže i vajec.

"V pásmu deseti kilometrů se kontrolují komerční chovy. V našem případě je to hlavně velkochov v Holotíně, který patří drůbežárnám Xaverov," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč. Haly jsou uzavřené, riziko nákazy je nízké.
Veterináři stanovili obě pásma s výčtem katastrálních území, mají přesahy do Středočeského kraje a na Vysočinu. Pokud se nenajde další nakažená drůbež, užší pásmo ochrany se po 21 dnech sjednotí s širším pásmem dozoru. Závěrečná kontrola se uskuteční po 30 dnech, poté může chovatel malochov v Ronově obnovit, předtím jej musí dezinfikovat. Může si také požádat o kompenzaci ministerstva zemědělství, řekl Vorlíček.
V nakaženém malochovu v Ronově původně bylo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm vodních ptáků. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn jednoho kohouta a dvou slepic, další kusy v chovu už vykazovaly typické příznaky pro ptačí chřipku. Úhyny následně pokračovaly, do středečního rána uhynulo celkem 15 kusů drůbeže. Podobně jako u předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice nakazily od volně žijících kachen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down