Veterináři začali utrácet v chovu ve Frahelži 15 000 kachen kvůli ptačí chřipce

Veterináři začali dnes dopoledne utrácet 15 000 kachen z chovu firmy Mavela Dynín ve Frahelži, kde se prokázala ptačí chřipka. Je to největší ohnisko nákazy, jaké v kraji kdy bylo. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22 000 zvířat, minulý týden jich 5000 uhynulo, přes víkend další dva tisíce. Novinářům to dnes řekli veterináři. Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

"V jižních Čechách je to zatím největší ohnisko, které jsme tady zažili, takže předpokládáme, že to (zásah) bude do večera. Je tam 15 000 kachen, naskladněno bylo 22 000, 5 000 jich uhynulo v minulém týdnu, teď přes víkend uhynuly další dva tisíce. Tady vidíte, jak je ten virus agresivní, jak nákaza postupuje, tak musíme utrpení těm ptákům zkrátit. Je to nejvyšší koncentrace ptáků, jakou jsme zatím měli," řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Drůbež utratí veterináři oxidem uhličitým. Asanační podnik dodal šest kontejnerů, v sedmém je drůbež, co uhynula o víkendu. Na každou ze tří hal připadají dva kontejnery. Veterinářům pomáhá 15 hasičů. "Po likvidaci přijede další jednotka z Křemže, která plošně dezinfikuje prázdné haly," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří Mavele Dynín, je v něm 120 000 nosnic. Veterináři tam dnes posoudí zdravotní stav chovu a zabezpečení. "Zaměstnanci nesmí přecházet z jednoho chovu do druhého, aby nepřenesli nákazu, to je velice nebezpečné," řekl Kouba. Velké ztráty zaznamenala kvůli ptačí chřipce v roce 2017 firma Blatenská ryba. Přišla tehdy zhruba o 27 000 kachen, veterináři tam také zlikvidovali téměř 60 000 násadových vajec. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, jen chov kachen jatečných. Kachny se na firemním obratu podílí asi třetinou. Frahelž je teď zatím jediným ohniskem nákazy v zemi. "Bohužel je teď období, kdy se chřipkové viry šíří. Může se stát, že se to dostane dál," dodal Kouba. Soupis drůbeže lidí v okolí, budou mít veterináři v pátek. Chovatelům doporučil, aby chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Kolem ohniska ve Frahelži vymezili veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich jsou omezené přesuny drůbeže, vzniknou také soupisy chovů. Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down