Veterináři zakázali dovoz zvířat neznámého původu bez majitele z Ukrajiny do ČR

Státní veterinární správa (SVS) především kvůli riziku zavlečení vztekliny zakázala dovoz zvířat neznámého původu bez majitele z Ukrajiny do České republiky. V odůvodněných případech mohou veterináři udělit výjimku. Opatření se nevztahuje na psy, kočky a fretky, které si přivážejí s sebou Ukrajinci, kteří prchají z vlasti. Zájmových zvířat, jako jsou morčata, křečci nebo kanárci, se nařízení netýká. Sdělil to mluvčí SVS Petr Vorlíček. Doplnil, že k podobným krokům přistoupilo už mnoho dalších zemí Evropské unie.

Veterináři v posledních dnech zaznamenali zvýšený počet rizikových převozů zvířat neznámého původu z Ukrajiny do ČR. SVS nejprve z důvodu rizika zavlečení nebezpečných nákaz zvířat a nemocí přenosných ze zvířat na člověka přesun psů či koček bez majitele nedoporučovala. Následně nařídila pro taková zvířata karanténu, nyní musela znovu podmínky zpřísnit.

Za nerespektování zákazu může být fyzickým osobám uložena pokuta až 100 000 korun, právnickým nebo fyzickým podnikajícím osobám hrozí sankce až dva miliony korun.

Výhradně na základě udělené výjimky bude povolen dovoz koní z Ukrajiny do ČR. "Pokud jde o hospodářská zvířata pocházející z Ukrajiny, ta přepravována do ČR nebudou, neboť Ukrajina zakázala vývoz všech hospodářských zvířat ze země," uvedl Vorlíček.

Ukrajinci, kteří si s sebou přivážejí psa, kočku nebo fretku se musejí řídit pravidly zveřejněnými na webu SVS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down