Veterináři zjistili porušení mimořádných opatření kvůli nákaze v pěti případech

Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku v období od 10. do 21. března porušilo v Česku pět přepravců. Uvedl to zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Celkem veterináři spolu s celníky a policisty zkontrolovali na hranicích a po Česku během necelých dvou týdnů přes 250 vozidel, kontroly pokračují i nadále. Ve 13 případech šlo o nějaké porušení legislativy, které ale nemuselo souviset s mimořádnými opatřeními.

Ministr zemědělství Marek Výborný řekl, že Česko kvůli riziku nákazy instaluje na čtyřech nebo pěti hraničních přechodech se Slovenskem takzvané dezinfekční rámy pro kamiony.

Inspektoři například nevpustili do Česka kamion vezoucí navzdory zákazu ze Slovenska téměř dvě tuny vepřového masa neznámého původu. "Vráceno bylo také několik prázdných, leč silně znečištěných kamionů jedoucích přes hranice pro hospodářská zvířata, která představovala potenciální riziko šíření nákazy," uvedl Majer.

"Děláme všechno pro to, abychom minimalizovali nebezpečí rozšíření nákazy do České republiky. Budeme chtít instalovat pravděpodobně na čtyřech nebo pěti vybraných hraničních přechodech dezinfekční brány," řekl Nově Výborný.

Další ohnisko nákazy

Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč  potvrdil čtvrté ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou na Slovensku. Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků.

Příprava krizových scénářů

Česko má podle dřívějšího vyjádření ministra Výborného připravené krizové scénáře, Výborný řekl, že požádal ředitele SVS Zbyňka Semeráda o to, aby mu předložil aktualizované pohotovostní scénáře pro případ, že se nákaza dostane do Česka.

Pokud by nákaza byla zavlečená do ČR, nejprve by podle Majera bylo v zasaženém chovu vyhlášené ohnisko a všechna zvířata vnímavá k nemoci by musela být v ohnisku neprodleně utracena. Zvířata by následně bylo nutné zlikvidovat. Následně by veterinární správa okolo ohniska vymezila takzvaná uzavřená pásma a v nich přijala mimořádná veterinární opatření, spočívající zejména v omezení přesouvání zvířat nebo důsledných kontrolách chovů, včetně odběrů vzorků, uvedl Majer. "Další případné zpřísňování opatření by záviselo na dalším vývoji nákazové situace," podotkl Majer.

Jedním z dalších možných opatření při šíření nákazy je například vytvoření dezinfekčního rámu pro vozidla vjíždějící na farmu nebo pro obyvatele, kteří se pohybují v blízkosti nákazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down