Veterináři zmírnili podmínky dostihů, bude stačit výtěr na herpes

Veterináři zhruba po týdnu zmírnili nařízení, kterým přikázali vakcinaci koní proti herpesviru EHV-1 před dostihy, výstavami, přehlídkami a dalšími svody. Bude stačit výtěr z nosu koně s negativním výsledkem, oznámil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Změna je na základě diskuse s chovateli.

"Upozorňujeme, že do veterinárních podmínek pro konání svodů koní byla na základě diskuse s chovateli a jezdeckými organizacemi nově doplněna možnost účasti koní vyšetřených na přítomnost koňského herpesviru metodou PCR ze vzorku výtěru z nosu s negativním výsledkem jako variantní podmínka k vakcinaci a platné imunitě proti EHV," uvedl mluvčí. Vyšetření nebude moci být starší než deset dní, rozhodovat bude datum odběru vzorku.
Virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale může způsobit i nervové onemocnění, jež se může projevit obrnou nervů. Zasahuje také reprodukční orgány a může vyvolat předčasné potraty. Koně by se proto měli očkovat jednou za půl roku.
Veterináři nařídili povinné očkování před svodem koní minulý pátek. "Kvůli šíření virulentního kmene viru například zrušila Mezinárodní jezdecká federace konání jezdeckých akcí v deseti evropských zemích. SVS tato preventivní opatření jezdeckých organizací podporuje. V reakci na situaci upravuje podmínky pro svody koní o povinnost platné vakcinace proti této nákaze," uvedl tehdy mluvčí. Podle Karla Daniela z Komory veterinárních lékařů ČR stojí samotná vakcína kolem 500 korun, chovatelé budou ale muset počítat s vyššími výdaji za veterinární úkon, cestu a čas, který veterinář se zvířetem stráví.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down