Většina elektřiny z větru se v Česku vyrobí na severozápadě, na jihu žádná

Většinu elektřiny z větru v Česku vyrobí větrníky na severozápadě země, téměř 62 procent z ní loni pocházelo z Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje. Žádná se naproti tomu nevyrobila v Jihočeském kraji a v Praze. V absolutním množství se nejvíce elektřiny z větru v loňském roce vyrobilo v Ústeckém kraji, v přepočtu na rozlohu území v Karlovarském.

Údaje poskytla Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) a Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). Zároveň upozornily, že větrné elektrárny a mlýny se zájemcům otevřou při světovém Dni větru v sobotu 15. června.

Jedno procento spotřeby energie

Z větru se loni v Česku podle zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyprodukovalo 701 gigawatthodin (GWh) elektřiny. V Ústeckém kraji to bylo víc než 175 GWh, v Karlovarském přes 148 GWh a v Libereckém téměř 111 GWh. Největší instalovaný výkon mají větrníky v Ústeckém a Karlovarském kraji, s odstupem následují Liberecký a Olomoucký kraj. Tuzemské větrné elektrárny ale stále pokrývají pouze jedno procento spotřebované elektřiny, třeba jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni do přenosové soustavy dodaly 30 400 GWh. Povolování staveb nových větrníků je přitom složité a dosud trvá běžně deset a více let, upozornily oborové svazy.

Den větru

Vznik větrných elektráren často brzdí nesouhlas lidí z okolí. Některé z nich a také větrné mlýny se proto na Den větru zpřístupní veřejnosti, aby mohli lidé zjistit, jak fungují. Doprovodný program bude v sobotu 15. června připravený na 21 místech. "V některých lokalitách budou hasiči nacvičovat evakuaci osob z elektrárny, jinde budou skákací hrady, malování na obličej, virtuální realita nebo soutěže pro děti," uvedl předseda ČSVE Michal Janeček.*

větrná energie

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down