Banka pomůže s agrárním exportem i ve složitějších teritoriích

Letos chce stát podpořit ve spolupráci s Českou exportní bankou, a. s. (ČEB) řadu exportních aktivit „Naším dlouhodobým záměrem je rozvoj potravinářského odvětví. Podpora malých a středních podniků je důležitá. Právě malé a střední firmy přinášejí na trh rozmanitost a jejich výrobky svou kvalitou v zahraničí obstojí. Je jen potřeba je podpořit,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. ČEB již začala realizovat a rozpracovávat další obchodní případy v tomto sektoru. Podepsala například smlouvu o odkupu pohledávek se společností zabývající se vývozem potravinářské pšenice na Kubu.

„V souvislosti s vývozem na kubánský trh se plánují podpisy i dalších smluv týkající se exportu sladu, sušeného mléka a jiných komodit. V různých fázích projednávání jsou obchody související s vývozem pekárenské technologie do stávajících teritorií či výstavba pivovarů na africkém kontinentu, kde by ČEB ráda posílila své aktivity,“ uvedl generální ředitel banky Karel Bureš.

Pro oblast Mexika a Kuby chce Ministerstvo zemědělství zřídit pozici agrárního diplomata. Celkem by jich tak mělo být devět, doplnil Jurečka. Zemědělští diplomaté nyní jsou v Saúdské Arábii, Číně, Rusku a Srbsku. Česko chce ještě letos obsadit posty diplomatů v Íránu, Japonsku, Libanonu, Spojených státech a nově Mexiku s Kubou. Další dva lidi, kteří by s obchodem pomáhali, by chtěl mít ministr v Kazachstánu a na Ukrajině.

"Finišujeme dohodu s ministerstvem zahraničí o specializovaných místních silách, budeme to v pilotním projektu spouštět na Ukrajině a v Kazachstánu. Dohoda se i kvůli služebnímu dohodu rodí poměrně těžce, ale mám informace, že by měla být v řádu dnů uzavřena," řekl ministr s tím, že chce, aby se saldo agrárního zahraničního obchodu ČR dostalo do roku 2020 na nulu. Loni se schodek prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společností). Banka loni vykázala čistý zisk 418 milionů korun. O rok dříve měla ztrátu 141 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down