10.04.2019 | 02:04
Autor:
Kategorie:

Ministerstvo zemědělství bude podporovat potravinové banky i nadále

Ministerstvo zemědělství i v letošním roce podpoří potravinové banky, tentokrát částkou 63 milionů korun, což je o 22 milionů více než v předešlém roce. Na tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že resort se bude snažit ještě v letošním roce o zvýšení této podpory. Organizátorem sbírky potravin bude od letošního roku společně Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Svaz zastupuje sedm největších obchodních řetězců působících na českém trhu, jako jsou Albert, Billa, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry, Penny Market, Tesco a také on-line supermarket Rohlik.cz. Ve všech těchto řetězcích zákazníci mohou nakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží a prostřednictvím dobrovolníků na prodejnách je věnovat potřebným.

„Těší mě, že samotné obchodní řetězce přicházejí s nápady, jak celý projekt potravinových sbírek zefektivnit a zajistit tak lepší pomoc těm, kterým je určen. Využívají přitom dlouholeté zkušenosti včetně logistických a dalších kapacit, které nabízejí potravinovém bankám celoročně. Do budoucna uvažujeme také o možnosti zrealizovat finanční sbírku, díky níž bychom vytvořili další zdroj financování potravinových bank. Věřím, že ji otestujeme už letos na podzim,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza.

Ministerstvo zemědělství pomáhá potravinovým bankám již od roku 2016. Banky letos podle Tomana požádaly zhruba o dvojnásobek zatím alokované částky. Ministr uvedl, že jeho úřad také jedná s Ministerstvem práce a sociálních věcí, aby se financování potravinových bank přesunulo systémově pod něj. Podle Tomana by se tento přesun mohl stát novelou zákona o sociálních službách. Dokud se tak nestane, Ministerstvo zemědělství s dotacemi nadále počítá, ubezpečil Toman zástupce bank. "Tento dotační titul budeme nadále provozovat s tím, aby nebyla na jediný den ohrožena činnost potravinových bank nebo charity," řekl ministr.

V České republice aktuálně funguje 15 potravinových bank a logistické centrum je v Modleticích u Prahy. Banky mají celkem 52 zaměstnanců, kterým v loňském roce prošlo rukama 4127 tun potravin a drogerie, přičemž objem potravin darovaných od řetězců se meziročně ztrojnásobil a činí zhruba 60 procent všech potravin v bankách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down