26.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:

Potravinové banky v České republice mají nové logistické centrum

Potravinové banky v České republice budou moci nově přijímat i dary od velkých dárců. Česká federace potravinových bank má totiž od 25. června nové logistické centrum v Modleticích u Prahy, které umožní skladovat větší objem potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market, zatím na pět let. Sklad pojme více než 700 tun potravin. Zástupci obou společností to uvedli na tiskové konferenci při příležitosti slavnostního předání symbolického klíče od nového skladu.

"Žádná potravinová banka v republice nyní není schopna přijmout dodávku, která by byla větší než sedm palet," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.
Potraviny z centra poputují do regionálních potravinových bank, kterých je v tuzemsku 15. Odtamtud se potraviny distribuují přímo potřebným jako například azylovým domům, denním stacionářům, vývařovnám nebo noclehárnám. "Centrální sklad nás velmi přiblíží k zahraničním potravinovým bankám. Obdobné prostory jsou běžné ve větších městech Francie, Itálie, ale i na Slovensku," dodala Láchová. Penny Market potravinové bance uhradí i část provozních nákladů skladu. "Jsme velmi rádi, že můžeme potravinovým bankám pomoci nad rámec zákona. Sami totiž v boji proti plýtvání podnikáme i jiné kroky," uvedl jednatel společnosti Penny Market Martin Peffek.
Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních povinně nabídnout potravinové přebytky.
Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 tisíc lidí.
První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 vznikla Česká federace potravinových bank.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down