Při mimořádné kontrolní akci byly předpisy porušeny u tří vzorků

Při mimořádné kontrolní akci bio produktů veterináři zjistili porušení předpisů u tří ze 144 vzorků. U jihočeského producenta ekologických vajec zaznamenali zbytky toxického insekticidu DDT. Uvedl to ředitel Státní veterinární správy na setkání s novináři na agrosalonu v Českých Budějovicích.

Tento přípravek, který je již od 70. let zakázán, se ve vejcích zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde jsou slepice chovány. Prodej vajec z chovu proto zatím veterináři zakázali. Slepice ze zmíněného chovu bude muset začít producent vajec kvůli nálezu zbytků DDT chovat jinde. „Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje,“ poznamenal ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Veterináři nepředpokládají, že by někdo ještě reálně DDT používal.
Mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na bioprodukty a výrobky z ekologického zemědělství dělali letos veterináři poprvé. Kromě DDT našli třeba konzervanty v sýrech, které se sice smí používat v konvenční produkci, ale nikoli v biovýrobě. „Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med,“ dodal Semerád.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down