Příležitost pro obchod i investice

O možnosti spolupráce, podpory a nových investic, vlivu změny podnebí na zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství a africkém moru prasat nedávno jednal ministr zemědělství Miroslav Toman se srbským ministrem zemědělství Branislavem Nedimovićem v Bělehradu. Kromě schůzky se svým protějškem ministr Toman v rámci dvoudenní pracovní cesty zahájil podnikatelské fórum a navštívil Mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh v srbském městě Novi Sad.

Podle Tomana Srbsko je prioritní zájmovou zemí České republiky, co se týká obchodu a investic. Ministr Nedimovič pak v rámci podnikatelského fóra, kterého se zúčastnila i delegace zástupců českých, zejména potravinářských firem, poznamenal, že Srbsko a Česká republika mají dobré vztahy. „Obchod v sektoru zemědělství a potravinářství mezi ČR a Srbskem narůstá, ale já si myslím, že to je málo. Že má ještě rezervy. Je možné ho ještě zvýšit o 50 procent,“ prohlásil srbský ministr s tím, že již čtyři roky za sebou roste hrubý domácí produkt této země. „V roce 2018 mělo Srbsko tolik přímých zahraničních investic, kolik vykázaly v součtu všechny balkánské země dohromady. V posledních čtyřech letech se snížila zadluženost,“ shrnul. Podle něj Srbsko je zcela otevřené pro investice včetně těch z České republiky. Poukázal také na jednodušší přístup k půdě a poskytování daňových prázdnin. Připomněl rovněž, že Srbsko je branou do východních zemí.
„Naše státy spojuje nejen blízká zeměpisná poloha, ale především podobná historie a vývoj v zemědělství. Jsem přesvědčen o tom, že společně můžeme ještě více využít obchodní potenciál, především pokud jde o již hotové české potravinářské výrobky,“ prohlásil Toman a doplnil, že vítá investiční příležitosti, které se v Srbsku nabízejí pro české podniky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down