Slíbili zemědělcům pomoc

Zemědělci za sebou mají složitý rok. Kromě dopadů sucha s museli potýkat i s problémy v mléčném sektoru a v oblasti drůbeže a prasat. „Uděláme všechno pro to, aby nikdo z dobrých chovatelů nekončil tento rok v těchto komoditách se ztrátou, a to jak na evropské, tak na národní úrovni,“ prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden při slavnostním zahájení 42. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, kterého se zúčastnili i prezident České republiky Miloš Zeman, bývalý prezident Václav Klaus a další významné osobnosti.

Jurečka také připomněl, že pro podnikatele v zemědělství, lesnictví a potravinářství je připraveno přes pět miliard korun na projekty z Programu rozvoje venkova 2014 až 2020.

Prezident Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman opět vyzval vládu, aby přijala opatření proti dovozu nekvalitních potravin ze zahraničí a novelu zákona o významné tržní síle. „Pokud chceme být svobodný stát, nesmíme se dostat do závislosti na dovozu potravin,“ konstatoval. Také Václav Klaus podpořil české produkty. Češi můžou podle něj zemědělcům pomoci hlavně nákupem tuzemských výrobků. „Kdykoliv uvidím vznešeně zabalený francouzský sýr někde v obchodě a už si ho skoro chci koupit, tak mě pátý smysl zabrzdí a řekne, abych si zase koupil sýr z Madety,“ řekl. Podle Miloše Zemana je jídlo součástí kultury. „Ten, kdo dobře jí, je kulturní člověk,“ míní prezident.

Toman sdělil, že sklizeň obilovin dopadla sice dobře, nicméně v oblasti ovocnářství nebo zelinářství se čeká kvůli suchu ztráta v řádu desítek milionů korun, v produkci krmných plodin a pícnin na orné půdě se v některých oblastech předpokládá propad úrody až 60 procent a chmele až 30 procent. Prezident Zeman přislíbil podporu veškerých opatření ministerstva zemědělství, která se týkají odstranění následků letošního sucha, a to nejen opatření krátkodobá, ale zejména dlouhodobá. „Říká se nám, že jsme střecha Evropy, ale ta střecha většinou nemá okapy ani sudy na dešťovou vodu,“ poznamenal s tím, že bychom se měli poučit z letošního sucha a zadržet vodu v krajině, například obnovit staré rybníky. „Rybníků bylo u nás třikrát více než nyní,“ řekl a připomněl, že zemědělství a potravinářství jsou obory národního hospodářství, bez kterých lidé nemohou existovat.

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha žijeme v současnosti ve složitější mezinárodní situaci, kdy je důležitá potravinová bezpečnost a určitá míra soběstačnosti, o jejímž významu se v minulosti pochybovalo.

V rámci slavnostního zahájení výstavy předal Jurečka Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a vývoje. Rovněž již tradičně byly předány další certifikáty značky kvality Klasa, a to celkem čtyřem producentům se šesti výrobky. V současné době je touto značkou oceněno 1 120 výrobků od 222 výrobců.

Výstava Země živitelka je největší průřezový agrosalon v zemi. Účastní se ho přes 500 vystavovatelů a zahrnuje všechna odvětví zemědělské výroby, přes techniku a potravinářství až po myslivost a rybářství. Potravinářská část výstavy je zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců, národní značku kvality Klasa a další marketingové značky. Největší tuzemskou výstavu zaměřenou na zemědělství a venkov označil ministr Jurečka za jednu z nejdůležitějších akcí, která propaguje dobrou práci českých a moravských zemědělců a potravinářů a seznamuje s ní i veřejnost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down