Srovnávací test potravin má sloužit jako argument pro změnu unijní legislativy

Ministr zemědělství Marian Jurečka chce výsledky průzkumu stejně balených potravin prodávaných v různých zemích EU, který provedla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, použít jako argument při vyjednávání o řešení kvality potravin na evropské úrovni. Evropská unie by měla podle něj zajistit, aby potraviny v podobném obalu prodávané v různých členských zemích měly stejné složení. Ministr to uvedl na tiskové konferenci.

Jurečka zároveň konstatoval, že i kdyby však začaly evropské orgány připravovat novou legislativu, která by vytvořila povinnost mít v podobném obalu stejné potraviny, její platnost by mohla být podle něj nejdříve za čtyři roky. V případě ochrany spotřebitele například u roamingu legislativní změna trvala deset let, připomněl ministr a vyzval Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby se stejným problémem dalších výrobků, například u pracích prášků, zabývalo.

Již před dvěma roky informovala také Potravinářská komora ČR, že podle jejího testu se pod stejnou značkou v Německu koupí dvě třetiny potravin levněji než v České republice, navíc jde často o kvalitnější výrobek. Cenový rozdíl byl podle komory i větší než třetina hodnoty zboží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down