Tržby klesnou asi o 15 procent

Tržby u hlavních zemědělských komodit letos meziročně spadnou přibližně o 15 procent. Letos tak budou činit přibližně 79 miliard korun. Snížení oproti loňskému rekordnímu roku je dané hlavně poklesem výkupních cen, řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na společném zasedání výboru a kontrolní komise svazu. Například u mléka klesnou tržby až o pětinu, problém s padajícími cenami řeší farmáři v celé Evropské unii.

"Tržby zemědělců za rozhodující agrární komodity v absolutní hodnotě v letech 2014 i 2013 překonaly hranici 93 miliard korun. Tržby v roce 2015 za rozhodující komodity budou podle odhadu svazu pod touto úrovní, a to  zhruba na 79 miliardách korun," uvedl Pýcha.  Nejvíc se letos snižovaly výkupní ceny živočišných výrobků - například mléka a jatečných prasat. Podle údajů ministerstva zemědělství je aktuální výkupní cena 7,07 koruny za litr, zatímco před rokem to bylo 9,29 koruny. "Přitom inflace se v dosavadním průběhu roku 2015 nesnížila a zachovala si svůj slabý růst," dodal předseda. Dlouhodobě se snižuje podíl živočišných komodit oproti rostlinným. Zatímco v roce 2005 činil podle svazu 66 procent tržeb, letos jej odhaduje na 51 procent.
V boji s klesajícími cenami mléka již vyčlenila Evropská komise 500 milionů eur, na přímou pomoc zemědělcům je určeno 420 milionů eur z nich. Na ČR připadne 11,2 milionu eur.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down