19.07.2018 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Více kontrol na farmářských trzích

Jednou z oblastí, kterou Státní veterinární správa (SVS) dlouhodobě dozoruje, je prodej živočišných produktů na trzích. Jde především o farmářská tržiště. Během letošního roku provedli veterinární inspektoři na trzích v celé České republice dosud zhruba 225 kontrol, přičemž v prvním pololetí 2017 to bylo necelých 150 kontrol. To představuje meziroční nárůst o více než 50 procent. Pochybení nebo závada byla odhalena zhruba při každé páté kontrole. Informoval o tom ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád při kontrole farmářského trhu v Liberci.

V letních měsících v souvislosti s vysokými teplotami vzduchu výrazně rostou rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů. Hlavní část kontrol proto připadá právě na toto období. „Pravidelné kontroly prodejců přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit čerstvé a kvalitní potraviny a zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců. Vzhledem k tomu že obliba farmářských trhů stále stoupá, zvýšili jsme i počet našich kontrol,“ uvedl Semerád. Podíl kontrol, při nichž byla zjištěna nějaká závada, se letos podobně jako loni pohybuje na úrovni dvaceti procent, doplnil.
Podle ústředního ředitele velmi závažné zdravotní důsledky pro spotřebitele, zejména při aktuálním teplém počasí, může mít nedodržení teplot při skladování a nabízení výrobků. „Povinností prodejců na trzích je udržovat zboží při stanovených teplotách. Prodejce je povinen tuto teplotu kontrolovat,“ upozornil Semerád s tím, že na tuto skutečnost se při kontrolách veterinární inspektoři zejména v horkých dnech soustřeďují. Dalšími častými závadami zjišťovanými při kontrolách jsou dlouhodobě nedostatky v označování nabízených potravin. Frekventovaným prohřeškem je také prodej produktů neznámého či nejasného původu. „Stále se objevují také prodejci, kteří si neuvědomují, že nabízené produkty, a to se týká například uzenin či sýrům, je nutné chránit před možným vnějším znečištěním,“ řekl. Případné sankce se pak řeší podle objemu prodeje, závažnosti přestupku a podobně. Nelze je paušalizovat.
„Na základě dosavadních poznatků je vhodné zákazníky upozornit, aby věnovali pozornost označování výrobků, způsobu prodeje nebo dodržování chladicího řetězce. Při jakýchkoliv pochybnostech, by se neměli bát prodejce doptat. Pokud se jim cokoliv nebude zdát, či nedostanou uspokojující odpověď na své otázky, neměli by podezřelý produkt kupovat,“ zdůraznil Semerád. Podle něj má prodejce povinnost zákazníky informovat dostatečným způsobem o prodávaném zboží a jeho původu.
Ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta sdělil, že konkrétně kontroly farmářských trhů v tomto kraji odhalily hlavně nedostatečnou ochranu před znečištěním zboží a nedostatky ve skladování a administraci. „Za loňský rok jsme v kraji udělali 17 kontrol farmářských trhů, z toho v pěti případech jsme zjistili nějaké pochybení,“ řekl. Podle něj šlo například o chybějící registraci, nedostatečnou ochranu před kontaminací či špatné označení potravin. Letos při osmi kontrolách zjistili inspektoři dvě pochybení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down