16.03.2016 | 03:03
Autor:
Kategorie:

Poslankyně chce navrhnout zákaz výrobků s palmovým olejem ve školách

Návrh zákona na zákaz prodeje výrobků s palmovým olejem ve školách a nemocnicích hodlá předložit poslankyně Olga Havlová, podle níž konzumaci palmového oleje odborníci doporučují maximálně omezovat, je to kvůli extrémně vysokému obsahu nasycených mastných kyselin a v důsledku toho i zvýšení rizika arterosklerózy a srdečně cévních onemocnění. Havlová to uvedla na setkání s novináři v rámci semináře k problematice palmového oleje, který se uskutečnil minulý týden v Poslanecké sněmovně v Praze. Podle ní potraviny s palmovým olejem by se tak zařadili mezi další zdravotně rizikové výrobky, které by byly ze zákona ve školách zakázány.

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková připomněla, že palmový olej se dostal do popředí kvůli úpadku margarínů. Dříve se ve větší míře používalo máslo, které bylo z cenových důvodů nahrazeno margaríny. „Následně se však zjistilo, že nejsou vůbec zdravé a potravinářský průmysl sáhl jako první po tom, co se nabízelo, a to byl palmový olej,“ přiblížila. V současnosti se palmový olej nachází zejména v levných sladkostech, vysoce průmyslově upravovaných, ale také kosmetice. Předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal poznamenal, že nasycené mastné kyseliny v potravinách mohou člověka poškozovat, pokud se jich konzumuje velké množství. Předseda Akademie soběstačnosti Stanislav Miller poukázal na to, že Evropská unie ročně spotřebuje zhruba sedm milionu tun palmového oleje a víc než polovina skončí v motorech automobilů nebo na jiné energetické využití. „ To, že EU nutí své členské státy k tomu, aby povinně přimíchávaly biosložku do nafty a tím pádem využívaly palmový olej, tak ničí životní prostředí hlavně v Malajsii a Borneu,“ prohlásil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down