15.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:

Změny regulace trhu potravin jsou příliš časté

Časté změny regulace prodeje potravin v ČR mohou vést k přeregulovanosti trhu na úkor účinného výkonu dozoru. A i když je regulace vedena ve prospěch spotřebitele, většinu aktuálních problémů na trhu v podstatě není schopna vyřešit. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal. Zároveň upozornil na to, že letos vstoupí v účinnost další novela zákona o potravinách, a to v situaci, kdy i u současné právní úpravy existuje problém s vymahatelností.

Příkladem jsou požadavky zákona na označování nebalených potravin mj. na informace o výrobci či hlavní složce potraviny. "Je stále mnoho řeznictví, uzenářství, pultových prodejů ve větších prodejnách, kde tyto informace k dispozici nejsou. Je to tedy právě jeden z takových příkladů, kdy sice ve prospěch spotřebitele jsou opatření zavedena a my to vítáme, ale ve skutečnosti uplatňována nejsou," řekl Dupal. Obecně ale považuje regulaci trhu potravin za prospěšnou. Další novela zákona o potravinách, která letos vstoupí v účinnost, zavádí zákaz označování potravin logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobena v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, bude muset být obsah českých částí minimálně 75procentní. Novela má také sjednotit způsob informování o původu nebalených potravin u ovoce, zeleniny, hovězího, vepřového a drůbežího masa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down