Vinaři na jižní Moravě vyrazili po deštích sklízet do vinohradů

Hrozny vinné révy na jižní Moravě po deštích místy napadla hniloba. Podle agenturních informací stav ale není vážný. Vinaři dnes ve větší míře díky slunečnému počasí začali sklízet, zaměřují se zejména na rané odrůdy. Práci jim místy komplikuje podmáčený terén.

Do vinic dnes vyrazili například zaměstnanci Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova. Podle Zdeňka Zvonka, který má vinohrady na starosti, se ještě v pondělí pracovat nedalo, tak byl terén podmáčený. "Voda nám narušila čtyři terasy, které se trhají," uvedl Zvonek. V oblasti, kde společnost hospodaří, v posledních čtyřech dnech napršelo asi 160 milimetrů vody. "To je v našem případě úhrn za celý suchý rok," uvedl Zvonek.
Některé odrůdy napadla hniloba, podle Zvonka to ale není vážné, což potvrzují i další vinaři. "Pozdní odrůdy, například Veltlínské zelené, jsou zdravé," potvrdil dnes šéf jedné z největších vinařských firem Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Vinaři napadené hrozny sbírají u pozdních odrůd výběrově a zbytek nechávají na vinici. U raných odrůd začali se sběrem naplno. "Však už máme díky počasí skluz a nevíme, zda koncem týdne nezačne zase pršet," uvedl Zvonek. Rané odrůdy jsou na hnilobu náchylnější, protože mají měkkou slupku. Tam, kde do hroznu bodne vosa, přichází hniloba automaticky.
Podle sklepmistra společnosti Neoklas Svatopluka Kalábka se deště nejvíce projevily u odrůd jako Muškát moravský a Müller Thurgau. "Plísně nutí vinaře k okamžité sklizni, aby zachránili hrozny, které ještě nebyly napadeny plísní. Předčasná sklizeň však neumožní hroznům dostatečně vyzrát a cukernatost, která ovlivňuje kvalitu vína, tak bude nízká," řekl Kalábek.
Svaz vinařů už podle svého webu požádal prostřednictvím ministerstva zemědělství Evropskou komisi o zvýšení limitu cukernatosti letošního ročníku. To se děje obvykle jednou za tři roky podle sezony. Obdobnou žádost podle svazu letos podají prakticky všechny státy střední Evropy. "Není to nic mimořádného, dělá se to i ve Francii," řekl dnes Vajčner. V případě, že Evropská komise českou žádost schválí, mezní hodnoty pro obohacování vína se zvýší asi o čtvrtinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down