Vinaři v Mikulčicích otevřeli po tornádu sklepy, přivítali i dobrovolníky

V Mikulčicích na Hodonínsku v sobotu téměř po dvou měsících od ničivé bouře s tornádem uspořádali akci nazvanou Otevřené sklepy, která má téměř dvacetiletou tradici. Přestože někteří vinaři mají poškozené sklepy i domy, s konáním akce založené na ochutnávání vín neváhali. Má ukázat, že Mikulčice žijí dál, a také poděkovat dobrovolníkům, kteří pomáhali lidem se zničenými domy. Uvedli to pořadatelé Jakub Bartoník a Petr Marada.

Zhruba dvacítka sklepů byla otevřená od deseti hodin dopoledne do večera. Každý rok na ochutnávku zavítá 500 až 600 lidí, tentokrát to bylo více. "Bylo tady kolem 800 lidí. Byla tu spousta nových lidí, protože Mikulčice jsou po tornádu nechtěně populární. Kdo tu byl poprvé a neviděl to, mlčel a byl v šoku. Viděl jsem tady ale i tváře lidí, kteří jako dobrovolníci pomáhali na zničených domech. Sklepy jsme chtěli otevřít i proto, abychom je pohostili," uvedl Marada.

Podle Bartoníka se nemyslelo na to, že by se sklepy neotevřely. "Po tornádu se zvedla obrovská vlna solidarity. Byla by škoda to neudělat. Mikulčice jsou na Podluží, to je srdce Slovácka. Žije to tady folklorem, vínem, tradicemi. Chceme ukázat, že se snažíme žít dál," řekl Bartoník. Podle něj byl v obci i cestovní ruch s ohledem na Slovanské hradiště, nyní jsou některé ubytovací kapacity poničené. "Bude to trvat třeba dva roky, než se dá vše do pořádku, ale po celou tu dobu se nemůže zastavit kulturní život," dodal Bartoník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down