Vítězila vína z pražské botanické zahrady

Šampiónem vinařské oblasti Čechy se v Národní soutěži vín stalo Rulandské šedé 2014 české zemské víno od výrobce Sklep Grébovka. Nejlepší červené, růžové a sladké víno představila Botanická zahrada hlavního města Prahy. Prvním hodnocením v Mělníce tak byla zahájena naše největší a nejvyšší soutěž - Národní soutěž vín. Týdeníku Zemědělec to sdělila Jana Škrletová z agentury Omnimedia, která organizátory této soutěže mediálně zastupuje.

V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězilo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů z Botanické zahrady hl. města Prahy, která zvítězila se svým Rulandským modrým 2014 pozdní sběr také v kategorii růžových vín a s vínem Ryzlink vlašský, Tramín červený 2010 slámové víno ještě v kategorii sladkých vín. Ve čtyřech ze šesti soutěžních kategorií tak dominovala vína z pražských vinic a polovinu vítězství v jednotlivých kategoriích získala Botanická zahrada hl. města Prahy.

V soutěži bylo hodnoceno 85 vín, která získala 14 zlatých a 16 stříbrných medailí. V jednotlivých kategoriích byla zastoupena bílá vína suchá a polosuchá 35 vzorky, bílá vína polosladká devíti, sladká vína sedmi, růžová vína devíti, červená vína suchá a polosuchá 24 a jakostní šumivá vína jedním vzorkem. Z odrůd bylo nejvíce zastoupeno Rulandské modré 17 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín, celkem 44 vzorků, z roku 2014.

„Ročník 2014 přinesl ve vinařské oblasti Čechy velice příjemná vína s lehkou kyselinkou a výrazným aroma,“ komentoval dění na místě komisař a zároveň držitel ceny za nejlepší kolekci Štěpán Weitosch z České zemědělské univerzity v Praze.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých 630 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Nejlepší česká vína pořadatelé nabídnou k ochutnání na výstavě vín 12. června v areálu České zahradnické akademie v Mělníce a 13. června v areálu Školního statku Mělník na Neuberku.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Za vinařskou oblast Čechy soutěž organizoval Školní statek Mělník a Cech českých vinařů.

Do celostátního kola Salonu vín - národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 70 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampióna a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy započal seriál pěti nominačních kol hodnocení Národní soutěže vín, která vyvrcholí 1. a 2. finálovým kolem Salonu vín – národní soutěže vín 2015. Zde se vína z celé republiky budou ucházet o titul absolutního Šampióna České republiky a titul a umístění v Salonu vín ČR, stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené ve státním zámku ve Valticích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down