Vláda projedná rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu

Vláda v pátek projedná rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na příští rok. Podle návrhu počítá s příjmy a výdaji v hodnotě 37,3 miliardy korun, což je proti loňsku zhruba o 2,5 miliardy korun méně. Z toho 31,3 miliardy korun má být z rozpočtu Evropské unie, šest miliard ze státního rozpočtu. Fond zajišťuje především vyplácení agrárních dotací, z jeho rozpočtu se ale také například podporuje značka Klasa nebo dotovaný projekt Mléko do škol.

Podle materiálu bude v příštím roce určeno na přímé platby zemědělcům 24 miliard korun, z toho více než 23,2 miliardy z unijních peněz. Na program podpory školního mléka bude 61 milionů korun, na ovoce a zeleninu pro školáky plánuje stát dát 194 milionů, z toho 134 milionů korun by mělo jít z Evropské unie.

Pro podporu včelařů ministerstvo zemědělství chystá příští rok 64 milionů korun, dalších 50 milionů by mělo podle materiálu dát na podporu značky kvality Klasa a stejnou částku na projekt Regionální potravina. Ministerstvo ale počítá s tím, že marketingové výdaje budou dvojnásobné a problém chce vyřešit změnou rozpočtu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Resort také plánuje v příštím roce intervenční nákupy v hodnotě téměř 250 milionů korun, peníze na ně vezme zápůjčkou od ministerstva financí. Správní výdaje fondu budou podle materiálu činit 1,65 miliardy korun, ministerstvo na ně ale zatím vyčlenilo jen přibližně polovinu této částky. Podobně jako u marketingu chce chybějící peníze řešit až v příštím roce.

Fond spravuje a kontroluje opatření z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu. Zároveň kontroluje, zda jednotliví zemědělci pobírají finanční prostředky oprávněně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *