21.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda se dnes vrátí k debatě o kompenzacích za sucho

Vláda se dnes vrátí k debatě o finanční kompenzaci pro zemědělce za loňské sucho. Podle návrhu ministerstva zemědělství by pěstitelé měli získat 1,24 miliardy korun, celkové škody na plodinách ministerstvo vyčíslilo na 2,9 miliardy korun. S podporami, které by měly jít z vládní rezervy, ale nesouhlasí ministerstvo financí. To tvrdí, že ministerstvo zemědělství není schopné čerpat výdaje přidělené ze státního rozpočtu.

"Nespotřebované nároky MZe převyšují 20 miliard korun," uvedl úřad ministra Andreje Babiše Ministerstvo vedené Marianem Jurečkou by podle financí proto mělo najít peníze u sebe. Pokud vláda materiál nakonec schválí, dostanou peníze podniky, kterým sucho snížilo úrodu aspoň o 30 procent proti průměru za předcházející tři roky. Mimořádná podpora pro ně bude činit deset procent jejich průměrných nákladů. Pokud by zemědělci doložili, že sucho poškodilo úrodu o více než 40 procent, mohli by získat až pětinu průměrných nákladů. Podpora se bude krátit, pokud zemědělci nepředloží doklady o pojištění alespoň poloviny plochy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down