17.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda upraví zákon o evidenci skutečných majitelů, aby ČR nepřišla o dotace

Vláda na výzvu Evropské komise (EK) upraví zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby Česká republika nepřišla o dotace z Evropské unie. Přehledy o veřejných funkcionářích už také uvádějí bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) jako toho, kdo ovládá koncern Agrofert. Za odbor komunikace Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) to oznámil David Hořínek. Přehledy tak zohledňují závěry auditu EK, podle kterého byl Babiš jako premiér ve střetu zájmů, neboť nadále ovládá Agrofert, byť firmu vložil do svěřenských fondů.

Evropská komise koncem loňska vyzvala ČR, aby i po odchodu Babiše z čela vlády odstranila systémové nedostatky v problematice střetu zájmů. Komise tehdy uvedla, že nehodlá ani nadále proplatit firmám z holdingu Agrofert peníze ze strukturálních fondů za období, kdy byl Babiš premiérem.
Zástupci Evropské komise podle Hořínka během své nedávné návštěvy v Praze zopakovali, že pokud ČR neupraví evidenci skutečných majitelů do souladu s evropskou směrnici proti praní špinavých peněz, mohl by být zablokován Národní plán obnovy a rovněž evropské dotace na politiku soudržnosti za 550 miliard korun. Reakci MMR odeslalo Evropské komisi v úterý. “V odpovědi jsme vysvětlili, že evidence skutečných majitelů bude pomocí rychlé novely co nejdříve uvedena do souladu s evropskou směrnicí. Nad úpravou definice skutečného majitele již intenzivně pracují kolegové z Ministerstva spravedlnosti,” uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down