Vlastníci lesů nemusí usilovat o dodatečnou certifikaci hospodaření

Vlastníci lesů v České republice vzhledem k náročné domácí legislativě nemusí usilovat o dodatečnou certifikaci svého hospodaření. Shodli se na tom účastníci konference Evropské asociace státních lesů (Eustafor), která se dnes konala v Praze.

Jedním ze závěrů konference je, že certifikace je dobrovolný nástroj a každý vlastník si o ní může rozhodnout. Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád řekl, že Lesy ČR jako zodpovědný vlastník chtějí státu a veřejnosti ukázat, že se mohou prokázat také mezinárodní certifikací, nejen legislativou České republiky. Podle něj v Evropě fungují dva rovnocenné certifikační systémy.

Lesy ČR u všech svých ploch splňují dobrovolnou certifikaci (PEFC). Certifikaci uděluje nezávislá instituce jako známku toho, že les je obhospodařován šetrným způsobem. V takovém případě má vlastník právo využívat logo, které prokazuje, že dřevo pochází z důvěryhodného zdroje. Certifikace lesů zároveň pomáhá zákazníkům orientovat se mezi produkty na trhu.

Podle Szóráda by rovněž stálo za úvahu, zda certifikační požadavky naopak nerozšířit na lesy v Asii, Africe či Americe, kde nemají tak přísnou legislativu a kde se výměra lesů snižuje.

Konference Evropské asociace státních lesů v Praze se zúčastnili vedle 15 členských zemí také zástupci soukromých a obecních lesních majetků či papírenského a dřevozpracujícího průmyslu. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky asociace představuje klíčovou platformou pro vyjednávání s institucemi Evropské unie. Jednotná strategie lesnického hospodaření přináší prospěch všem členům Eustaforu, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. K dalším tématům jednání podle něj patřilo využití biomasy nebo klimatické změny a reakce na ně v rámci lesního hospodářství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *