Vlna veder v Německu prozatím pominula, sucho ale nadále trvá

Zatímco vlnu veder, která poslední dva týdny svírala Německo, na mnoha místech vystřídal déšť, země stále čelí dalšímu suchému roku. Uvádí to Helmholtzovo středisko pro výzkum životního prostředí (UFZ) v Lipsku.

Aktuální nasycenost půdy do hloubky 25 centimetrů sice na nedostatek vláhy úplně neukazuje, měření do 1,8 metru pod povrch už však vykazují dramatičtější čísla. Podle přehledu UFZ trpí suchem především Sasko hraničící s Českem a také spolkové země Braniborsko, Berlín či Severní Porýní-Vestfálsko.
"V roce 2018 jsme měli již od dubna teploty přes 30 stupňů. V roce 2019 od června do srpna následovala vlna veder s extrémními teplotami," řekl Andreas Marx z UFZ a dodal, že i v letošním roce se Německu sucho nevyhnulo. "Od jara jsme měli nadprůměrné srážky jen v červnu, a to ještě ne v celém Německu," vysvětil.
O tom, jak je situace vážná, svědčí záměr vestfálského Münsteru, který v obvodu města plánuje porazit tisícovku stromů. Důvodem je jejich uhynutí následkem vedra a sucha. "Každý strom je ztrátou," uvedl Matthias Peck z tamního městského odboru životního prostředí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down