15.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodné a stočné bude v Brně od ledna dražší

Vodné a stočné bude stát v Brně od 1. ledna 102 korun za metr krychlový, letos stojí 87,11 koruny. Zvýšení o 17 procent reaguje na zvyšování cen energií, stavebních materiálů a stavebních prací, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek. Podle vodáren jde o cenu, která je na průměru cen vody v ČR, letos průměr činil 97 korun. V posledních letech se ceny zvyšovaly obvykle meziročně nejvýše o pět korun.

Vodné bude stát 50,88 koruny, stočné 51,12 koruny. Jeden litr vody tak bude stát deset haléřů. Při průměrné spotřebě 107 litrů na osobu a den, což je 39 metrů krychlových za rok, znamená měsíční zvýšení platby o 48 korun. Vodné a stočné podléhá cenové regulaci.

Brněnské vodovody patří k nejkvalitnějším v Česku a dlouhodobě jsou ztráty vody v síti ve srovnání s ostatními českými vodovody podprůměrné. Loni činily ztráty 9,6 procenta.

Brněnská vodárenská soustava zásobuje vodou 415 tisíc lidí. Kromě krajského města také řadu obcí napojených na Vírský oblastní vodovod, který je zásobovaný vodou z Vírské přehrady. Jde především o obce podél toku Svratky pod nádrží. Kromě nádrže je pro Brno zdrojem vody také podzemní prameniště u Březové nad Svitavou. Firma Brněnské vodárny a kanalizace patří z 51 procent Brnu, 46 procent drží francouzská společnost SUEZ Group a zbytek drobní akcionáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down