Vodohospodáři: Průtoky v tocích na Moravě jsou podprůměrné

Průtoky v tocích v povodí Moravy a Dyje jsou podle vodohospodářů podprůměrné, mezi 15 až 50 procenty obvyklého stavu. Vodní toky na řadě míst proto už nyní musí vodohospodáři doplňovat vodou z vodních nádrží. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

"Na našem území velmi málo prší. Výjimečně jsme zaznamenali v posledních dnech patnáctimilimetrové srážky za 24 hodin. Ale z těchto srážek prakticky nic nedoteklo do vodních toků, vše si bere půda a rostliny. Průtoky v řekách proto aktuálně odpovídají 15 až 50 procentům průměrných květnových hodnot. Situace se ale promítá i do stavu podzemních vod, kdy například v mělkých vrtech v povodí střední a dolní Moravy, Jihlavy a Bečvy jsou hodnoty silně až mimořádně podnormální," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Například průtok v Moravě je mezi 60 a 40 procenty květnového normálu, v Dyji mezi 30 a 40 procenty, Bečvou v Dluhonicích protéká 28 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Svratkou ve Veverské Bítýšce 38 procent, Jevišovka, Rokytná a Oslava mají okolo 25 procent průměrných měsíčních hodnot. Brtnice, Želetavka a Bystřička na přítoku do vodní nádrže Bystřička hlásí stav sucha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down