Výběrové řízení na šéfa SZIF bude v řádu měsíců

Ministerstvo zemědělství vyhlásí výběrové řízení na generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) v řádu měsíců. Do té doby ho povede ředitel Sekce přímých plateb a environmentálních podpor Vítězslav Vopava. Doposud byl zástupcem generálního ředitele Martina Šebestyána, který ke konci srpna po dohodě s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou ve funkci skončil. Ministr to včera potvrdil. 

Šebestyán byl v čele fondu, který vyplácí zemědělské dotace, od roku 2013. O tom, že ve funkci skončí, informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Šebestyán čelil kritice, že při vyplácení zemědělských dotací stranil holdingu Agrofert, který bývalý premiér Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů. Seznam Zprávy upozornily, že o konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy. Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru a v lednu uvedl, že ho vnímá jako profesionála. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS. Zemědělské dotace se týkají i Agrofertu, který Babiš vlastnil do února 2017, kdy kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise (EK). Na základě výsledků auditu EK Česku uložila sankci 3,27 milionů eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 78,8 milionu korun. Součástí je sankce za Babišův střet zájmů ve výši 30 606 eur (zhruba 754 000 Kč).  SZIF na svých stránkách napsal, že žádosti o investiční dotace pro firmy z holdingu Agrofert od 29. listopadu loňského roku zpracovává podle standardních postupů. Na Babiše jako řadového poslance se již nevztahují příslušná omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů a není ani jinou osobou podílející se na plnění rozpočtu podle evropského nařízení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down