Výbor přerušil jednání o zachování vratky zelené nafty

Sněmovní rozpočtový výbor přerušil projednávání poslaneckého návrhu, který do budoucna zachovává nynější způsob stanovení vratky spotřební daně z nafty pro zemědělce, takzvané zelené nafty. Výbor se k návrhu vrátí zřejmě až 10. října a poslanci budou mít čas na podávání pozměňovacích návrhů.

Nyní je vratka odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr spotřebované nafty. Pod návrhem, který zachovává nynější způsob, jsou podepsaní poslanci KSČM, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a SPD.
Předkladatelé chtějí především podpořit počty chovaných hospodářských zvířat i zlepšit ekonomickou situaci zemědělců. Argumentují tím, že nižší počty chovaných hospodářských zvířat způsobují i nižší objem produkovaných statkových hnojiv. To má špatný vliv na kvalitu půdy i obsah humusu. Následkem je eroze půdy a lokální záplavy, uvádí důvodová zpráva. Poslanec ANO Milan Feranec dnes argumentoval také tím, že živočišná výroba zaměstnává víc lidí než rostlinná. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že podá návrh na zamítnutí předlohy. Jde podle něj o distorzi daňového systému, která komplikuje správu daně a zvyšuje náklady poplatníků i správců daně. Navíc podle něj otevírá prostor pro daňové úniky. S tím ale nesouhlasila zpravodajka Ivana Nevludová (ANO). Jak uvedla, když přijde celní úřad k zemědělcům na kontrolu, musí mu zemědělec podrobně vykazovat, kde a jak prováděl polní práce. "Je tam malý prostor k nějakým únikům," řekla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down