Výměry konzumní zeleniny letos meziročně klesly o tři procenta

Plochy s konzumní zeleninou letos na jaře v České republice meziročně klesly téměř o tři procenta na 11 396 hektarů, přičemž provoz omezily hlavně menší farmy. S odkazem na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o osevních plochách zemědělských plodin to uvedla tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Zuzana Přibylová. Zelináři se v poslední době kvůli vysoké inflaci potýkají s rostoucími náklady na pěstování a skladování zeleniny. Uvádějí, že zároveň mají dlouhodobě problém získat za svou produkci adekvátní cenu.

Odklon pěstitelů od ekonomicky nejistého pěstování zeleniny

"Po několika letech určité stabilizace sektoru, která byla patrná v období 2015 až 2021, je letošní rok již druhým v pořadí, kdy ČSÚ i ZUČM zaznamenávají odklon pěstitelů od náročného a ekonomicky nejistého pěstování zeleniny. Situace odráží celkovou nejistotu českých pěstitelů i prohlubující se závislost ČR na dovozu zeleniny," uvedla Přibylová. Pěstitelé zeleniny upozorňují na to, že se postupně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které spíš stagnují, a průběžně rostoucí cenou na pultech obchodů. "Ceny zemědělských výrobců od nástupu nové sklizně poklesly, pohybují se však stále o 40 až 60 procent níž, než je úroveň spotřebitelských cen," podotkla Přibylová. Zelinářům letos pěstování podle Přibylové komplikovalo chladné a mokré jaro, horký a suchý červenec a následně také lokální bouřky s krupobitím. Chladné počasí opozdilo začátek sklizně především u plodové zeleniny, horko a sucho snížilo výnosy nyní sklízených letních druhů zeleniny. Kroupy poškodily například porosty paprik na jižní Moravě. "Výsledek letošní sezóny bude možné odhadnout a hodnotit až v podzimních měsících podle vývoje počasí v druhé polovině léta," dodala Přibylová. Tuzemská tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219 691 tun. O rok dřív byla 237 865 tun. Loňská úroda zeleniny byla podle ZUČM průměrná a počasí pěstování zeleniny zpravidla přálo. V Česku v roce 2022 ale ukončilo činnost 13 pěstitelů tržní zeleniny, především menších farmářů. Celkový počet pěstitelů zeleniny se tak v roce 2022 snížil na 354 z 367. Počty největších zemědělských podniků s produkcí zeleniny se loni nezměnily. Evidováno bylo 30 zemědělských firem hospodařících na více než 100 hektarech a 20 firem s plochou 50 až 100 hektarů. Nejvíce zelinářských podniků patřilo i loni mezi malé farmy s výměrou do deseti hektarů. V této kategorii bylo evidováno více než 200 pěstitelů zeleniny. Většina polí se zeleninou ale loni připadla na velké pěstitele. Tři desítky největších podniků obhospodařovaly 6758 hektarů.*

pěstování zeleniny omezují hlavně menší farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down