Vypsání řízení na ředitele Lesů ČR potrvá déle, zapojí se i personální agentura

Opakované výběrové řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) by mohlo Ministerstvo zemědělství vypsat v následujících měsících. Nově se do něj zapojí i personální agentura. Uvedl to ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na konci února rezort oznámil, že by řízení mohlo být vypsáno do několika týdnů. V prvním řízení, které trvalo od prosince do konce února, Nekula nikoho nevybral. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Podnik zatím dál povede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov na Opavsku, jenž je podle ministra fundovaným člověkem, který své práci rozumí. Groda byl řízením pověřen loni v prosinci poté, co Marian Jurečka (KDU-ČSL), který dočasně Ministerstvo zemědělství vedl, odvolal posledního šéfa firmy Josefa Vojáčka.
Nekula řekl, že při výběru generálního ředitele LČR nechce být pod žádným tlakem a chce situaci zklidnit. Na rozdíl od minulého výběrového řízení ministerstvo do nového tendru zapojí personální agenturu. "Do léta už budeme vědět, jaké jsou podmínky a jak to bude probíhat," řekl ministr bez uvedení přesnějšího data vypsání řízení.
Vzorem pro výběrové řízení by podle něj mělo být řízení na ředitele Budějovického Budvaru z roku 2017. Tehdy byl ministrem zemědělství Jurečka a s výběrem pomáhala soukromá agentura Constellation. V komisi byli bývalý ředitel Budvaru Jiří Boček, bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch, šéf Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka a ministerský náměstek pro sekci ekonomiky a výpočetních technologií Zdeněk Adamec.
Z Nekulova vyjádření vyplynulo, že nový generální ředitel Lesů ČR nebude jmenován dříve, než Groda spolu s ředitelem Vojenských lesů a statků (VLS) vrátí do výchozího stavu směnu lesů mezi LČR a VLS. "Rád bych, aby pan Groda tento úkol dotáhl do konce. Je pro mě zásadní, aby se nepředávaly úkoly a nepřepřahalo se v této situaci," řekl Nekula. Neměla by se však podle něj opakovat situace z let 2012 až 2014, kdy podnik 16 měsíců z pověření řídil ekonomický ředitel Michal Gaube.
Směnu práv k hospodaření k lesům, kterou schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) loni v červnu s platností od 1. ledna, noví ministři zrušili. Nekula a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) směnu odmítli z provozních a obranných důvodů. Směna se měla týkat asi 74 000 hektarů lesů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down