Výrobce medu: Lze očekávat lepší sklizeň než loni

Letošní produkce medu by podle včelařů mohla být lepší než loni, kdy se ho v Česku podle Českého statistického úřadu vyrobilo 6086 tun. Ceny medu za první pololetí stouply o sedm procent. Podle Milana Špačka, jednatele společnosti Medokomerc, by ceny v následujících měsících už neměly výrazně stoupat. Uvedl to v tiskové zprávě.

Průměrná spotřebitelská cena jednoho kilogramu pravého včelího medu byla podle ČSÚ v lednu 182 korun, v květnu stál kilogram průměrně 195 korun. "Medu máme na skladě dostatek a určitě s ním do další sezóny vyjdeme. Válka na Ukrajině sice zvedla jeho cenu, ale souběžně se všeobecným zdražování a rostoucí inflací klesne i odbyt," uvedl Špaček. "Tuzemští včelaři těsně před ukončením letošní snůšky potvrdili, že letošní rok bude lepší než loňský," dodal. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machovské včelám prospělo teplé počasí. "Včely dobře vyzimovaly, takže mohly okamžitě nalétávat k opilování květů. Včelaři nyní vytáčeli podruhé, pomalu začínají se zimním výkrmem," uvedla Machovská. Úspěšný rok podle ní potvrdí až listopadové statistiky. Kromě loňského roku, kdy produkce medu mírně stoupla, v posledních pěti letech klesala. V roce 2020 se vyrobilo 4997 tun medu, což je nejméně od roku 2002, odkdy ČSÚ vede statistiky. V roce 2016 se vyrobilo více než 10 000 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down