02.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší spotřeba mléčných výrobků

Naším prvotním úkolem je uchovat si produkci mléka, které je velmi důležité pro zdraví člověka, je tak prakticky nezbytnou součástí života. Uvedla to prezidentka Potravinářské komory ČR na Oslavě mléka, která se konala minulý týden v Národním zemědělském muzeu v Praze při příležitosti Světového dne mléka a začala mléčným přípitkem. V této souvislosti připomněla tlaky různých aktivistů na výrazné omezení až zrušení živočišné výroby. „Naopak propagujme české mléko a české mlékárenské výroby, protože bez nich se naše výživa neobejde,“ vyzvala přítomné.

Náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce potravinářství Jindřich Fialka poukázal na to, že v oblasti produkce mléka a mléčných výrobků se Česká republika nemá za co stydět. Podle něj různé trendy vždy pominou a zůstane povědomí o tom, co jako spotřebitelé děláme. „Konzumujeme mléko a mléčné výrobky ne proto, že je to ten trend, ale protože to je nutné, zdravé a výživné,“ konstatoval. To potvrdil i Jan Krejsek z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Podle něj je pro zdravý vývoj člověka nutná potrava živočišného původu a řadu důležitých složek obsahuje právě mléko. Fialka upozornil také na to, že v současnosti slovo výživa dostává zvláštní dimenzi v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. „Mluvíme o hladomorech a o tom, jak budeme schopni nasytit lidskou populaci,“ podotkl. Také předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček zdůraznil význam mléka a mléčných výrobků. Jak uvedl, zatímco ještě v roce 2019 představovala celková spotřeba mléka a mléčných výrobků v České republice vyjádřená v hodnotě tzv. mléčného ekvivalentu (všechny mléčné výrobky přepočtené na mléko, bez másla) 249 kilogramů, za rok 2020 to již bylo 262,5 kilogramu, tedy navýšení o 5,4 procenta, čímž se ČR významně přiblížila průměru Evropské unie, který je nyní zhruba 265 kilogramů. „V roce 2021 jsme si tuto hodnotu udrželi a dosáhli jsme celkem 263 kilogramů,“ sdělil Kopáček s tím, že tato skutečnost souvisí mimo jiné s rostoucím uvědoměním české populace o nezastupitelné roli mléka a mléčných výrobků ve zdravé a vyvážené stravě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down