Výstava v ostravské pobočce NZM představí ukrajinské zemědělství

Výstava v ostravské pobočce Národního zemědělského muzea představí ukrajinské zemědělství i dopady války na toto odvětví. Kromě informačních tabulí s texty a fotografiemi autoři využili i virtuální realitu. S pomocí moderních technologií návštěvníky zavedou přímo na Ukrajinu, do míst, kde zuří válečný konflikt. Uvedla to mluvčí muzea Jitka Taussiková. Expozice nazvaná Ukrajinská pole orná a válečná bude k vidění od 26. září do 31. července příštího roku.

Hořící pole na Ukrajině

"Výstava se zabývá velmi aktuálním tématem ukrajinského zemědělství, které představí v několika perspektivách. Zájemci získají informace o struktuře a zemědělství na Ukrajině a o jeho významu nejen pro tamní lokální ekonomiku, ale i pro globální svět," řekla Taussiková.

Změny obchodních vztahů

Uvedla, že okupace části východních území, časté ostřelování civilních infrastruktur v celé zemi, námořní blokáda černomořských přístavů i otevření evropských trhů pro ukrajinské plodiny způsobily rozsáhlé změny v odběratelsko-dodavatelských vztazích a měly vliv na zvýšení cen komodit v různých částech světa.

Poškozené zemědělské podniky

Vystaveny budou autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu. Zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem v něm pracujícím. Osobní příběhy spojené se zničenými stroji vypovídají o situaci na Ukrajině na jaře 2022. "Výstava je umocněna zážitky prostřednictvím virtuální reality Ondřeje Moravce a Volodymyra Kolbasy, která návštěvníky přenese přímo do poškozených zemědělských podniků," doplnila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down