Vývoz potravin z Polska do Ruska propadl

Vývoz potravin z Polska do Ruska a dalších zemí Společenství nezávislých států (SNS) se loni kvůli ruskému embargu na dovoz z Evropské unie propadl o téměř čtvrtinu. Sdělilo to polské ministerstvo zemědělství. Hodnota polského vývozu potravin do zemí SNS činila 1,7 miliardy eur (46,4 miliardy Kč), což je o 22,9 procenta méně než v roce 2013.

"Byl to především důsledek embarga, nejprve na vepřové a poté na další zboží, včetně ovoce, zeleniny a mléčných výrobků," uvedl úřad, z jehož sdělení citovala agentura PAP. Podíl polského vývozu potravin do SNS na celkovém polském agrárním exportu se loni snížil na 7,9 procenta z 10,7 procenta v roce 2013.
Rusko před rokem zakázalo dovážet z Evropské unie vepřové maso kvůli výskytu prasečího moru. V srpnu pak odvetou za evropské sankce uvalilo nejprve na Polsko a pak i na další země EU embargo na dovoz ovoce, zeleniny a dalších potravin.
Agrární vývoz z České republiky do Ruska od ledna do konce loňského listopadu naopak v meziročním srovnání vzrostl o 22 procent na 2,75 miliardy korun. Od srpnového ruského embarga sice tempo růstu mírně zpomalilo, přesto i v tomto období činilo 15 procent, sdělilo počátkem února české ministerstvo zemědělství. V důsledku přebytku na evropském trhu ale klesají ceny komodit a roste dovoz levných potravin do ČR. Podle Evropské komise zasáhlo ruské embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur (136,8 miliardy Kč). Evropská unie uvolnila na pomoc zelinářům a ovocnářům finanční pomoc.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down