Vývoz řezaných květin z ČR loni vzrostl o 11 procent, zaostává ale za importem

Vývoz řezaných květin z Česka loni meziročně vzrostl o bezmála 11 procent na 649 tun, přesto nadále výrazně zaostával za dovozem. Ze zahraničí se do Česka loni dovezlo 15 254 tun řezaných květin, v meziročním srovnání jich bylo o 3,8 procenta více. Z toho dovoz růží představoval 3683 tun, karafiátů 1600 tun a zhruba stejné množství připadlo na chryzantémy. Vyplývá to z databáze zahraničního obchodu, kterou provozuje Český statistický úřad.

Export řezaných květin z Česka loni v hodnotovém vyjádření navzdory vyššímu množství klesl ve srovnání s rokem 2021 o čtyři desetiny procenta na 102,1 milionu korun. Část vývozu tvořil reexport dovezených květin v rámci obchodních řetězců, které na tuzemském trhu působí. Naproti tomu hodnota dovezených řezaných květin se meziročně zvýšila o čtyři desetiny procenta na 2,314 miliardy korun. Zahraniční obchod tak v konečném součtu vykázal zápornou bilanci 2,212 miliardy korun.
Hodnota dovážených řezaných květin do Česka do roku 2019 pozvolna rostla, v roce 2020 pak kvůli negativnímu vlivu nastupující epidemie covidu na poptávku i mezinárodní obchod meziročně klesla o 6,5 procenta na 1,947 miliardy korun. Množství dovezených řezaných květin se v roce 2020 snížilo ještě výrazněji, a to o 12,6 procenta na 13 152 tun.
V roce 2021 se pak hodnota importovaných řezaných květin díky oživení poptávky a růstu cen zvýšila o 18,2 procenta na 2,301 miliardy korun a množství dovezených květin vzrostlo o 12 procent na 14 696 tun. Naopak hodnota vývozu řezaných květin z Česka se předloni snížila o 15 procent na necelých 103 milionů korun. České květiny byly exportovány hlavně na Slovensko a do Bulharska. Naopak importované květiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down