22.08.2016 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

WTO podpořila EU ve sporu s Ruskem ohledně vepřového

Světová obchodní organizace (WTO) se postavila na stranu Evropské unie ve dvouletém sporu ohledně ruského embarga na dovoz prasat a vepřového masa z EU. Rusko tento zákaz zavedlo začátkem roku 2014 poté, co se objevily případy nákazy africkým prasečím morem v některých částech EU. Arbitrážní panel WTO dospěl k závěru, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy pro takový zákaz. Ten je podle panelu diskriminační a porušuje pravidla WTO, napsala agentura Reuters.

Podle EU rozhodnutí WTO ukazuje, že ruský zákaz nemá mnoho společného se skutečnými hygienickými či zdravotními riziky. Rusko má nyní 60 dnů na odvolání proti tomuto rozhodnutí, v jehož důsledku by mohlo být nuceno zákaz upravit nebo zcela zrušit, napsala agentura AP. EU nicméně upozornila, že bez ohledu na dnešní výrok WTO zůstává obchod s vepřovým masem omezen "politicky motivovaným" embargem, které Rusko v srpnu 2014 zavedlo na import potravinářských produktů ze západních zemí jako odvetu za sankce uvalené na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down