Začala sklizeň raných brambor

V ranobramborářských oblastech začala tento týden hlavní sklizeň raných odrůd brambor. Loni to bylo kvůli špatnému počasí o týden později. Pěstitelé očekávají průměrnou sezónu. Ve středních Čechách pěstují brambory na více než 5000 hektarech, výměrou se přibližují k Vysočině, kde se pěstují později sklízené odrůdy. Letos zemědělci bramborami osázeli asi o šest procent méně polí, přesné údaje oznámí statistický úřad zhruba v polovině června. Novinářům to dnes při zahájení sklizně v Předměřicích nad Jizerou řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Poslední dvě sezóny byly pro pěstitele brambor podle Králíčka problematické zejména kvůli pandemii. "Pokles spotřeby brambor a výrobků z brambor, redukce výrobních a dopravních kapacit byly jednou z příčin, proč část pěstitelů neuplatnila svoji produkci ani za výrazně nižší cenu," uvedl Králíček. Loni se v Česku vypěstovalo 812 000 tun brambor na ploše 28 850 hektarů, v zemědělském sektoru to bylo 22 824 hektarů.
Podle Králíčka je předčasné odhadovat celkovou letošní sklizeň, rozhodující budou letní měsíce. "Sušší počasí na Vysočině umožnilo včasnou výsadbu a nyní úhrny srážek vláhu z větší míry doplní. Zde o výnosu a produkci rozhodne průběh srážek v červenci a srpnu. Obecně lze říci, že z pohledu vláhy nenastaly u brambor významné výkyvy a zatím lze předpokládat průměrnou úrodu," řekl Králíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down