Začala sklizeň raných brambor

V ranobramborářských oblastech začala tento týden hlavní sklizeň raných odrůd brambor. Loni to bylo kvůli špatnému počasí o týden později. Pěstitelé očekávají průměrnou sezónu. Ve středních Čechách pěstují brambory na více než 5000 hektarech, výměrou se přibližují k Vysočině, kde se pěstují později sklízené odrůdy. Letos zemědělci bramborami osázeli asi o šest procent méně polí, přesné údaje oznámí statistický úřad zhruba v polovině června. Novinářům to dnes při zahájení sklizně v Předměřicích nad Jizerou řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Poslední dvě sezóny byly pro pěstitele brambor podle Králíčka problematické zejména kvůli pandemii. "Pokles spotřeby brambor a výrobků z brambor, redukce výrobních a dopravních kapacit byly jednou z příčin, proč část pěstitelů neuplatnila svoji produkci ani za výrazně nižší cenu," uvedl Králíček. Loni se v Česku vypěstovalo 812 000 tun brambor na ploše 28 850 hektarů, v zemědělském sektoru to bylo 22 824 hektarů.
Podle Králíčka je předčasné odhadovat celkovou letošní sklizeň, rozhodující budou letní měsíce. "Sušší počasí na Vysočině umožnilo včasnou výsadbu a nyní úhrny srážek vláhu z větší míry doplní. Zde o výnosu a produkci rozhodne průběh srážek v červenci a srpnu. Obecně lze říci, že z pohledu vláhy nenastaly u brambor významné výkyvy a zatím lze předpokládat průměrnou úrodu," řekl Králíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down