Zemědělci budou mít protestní setkání, nevylučují demonstraci

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR chtějí příští středu uspořádat protestní setkání se svými členy kvůli rozhodnutí vládní koalice podpořit více malé farmáře na úkor středních a větších podniků. Nevylučují následnou demonstraci před úřadem vlády. Setkání se bude konat v pražském Paláci Lucerna. Organizátoři počítají s tím, že členové svazů, kteří se nevejdou dovnitř, budou sledovat dění na obrazovce na Václavském náměstí.

V otevřeném dopise svazy také vyzvaly premiéra Petra Fialu (ODS), aby členům svazů rozhodnutí vlády vysvětlil. Fiala bude příští týden v zahraničí. Na setkání svazy pozvaly i ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) a další představitele vládní koalice, účast zatím nikdo z politiků nepotvrdil.
Vládní koalice se minulý týden shodla na podobě zemědělské politiky na dalších dotační období mezi lety 2023 až 2027. Komora a svaz od začátku roku kritizovaly rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby.
Podle nového nastavení dotací tak dostanou více peněz hlavně menší farmáři. Mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha už dříve uvedl, že změna se negativně dotkne zhruba 3500 podniků hospodařících zhruba na 2,9 milionu hektarů půdy, naopak zvýšenou podporu získají zemědělci hospodařící na asi 1,2 milionu hektarů. Podle svazu nové nastavení plateb povede k tomu, že například firma hospodařící na 1500 hektarech půdy dostane na jeden hektar o 3700 Kč méně než firma obdělávající 150 hektarů půdy.
Vláda o podobě dotací rozhodla v lednu, což už tehdy vyvolalo protesty. Svazy poté požadovaly, aby své rozhodnutí ještě přehodnotila. Vznikla kvůli tomu i petice, kterou podepsalo téměř 19 tisíc lidí. Koalice ale své rozhodnutí nezměnila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down